fot. Agnieszka Wilczek


05.03.2016

Dorota Małgorzata Zielińska

Obywatele lokalni spotkali się w Piasecznie.

 

W sobotę, 5 marca 2016 roku, miało miejsce spotkanie zorganizowane przez piaseczyński Komitet Obrony Demokracji. Wzięło w nim udział blisko 200 mieszkańców naszego powiatu. 

Spotkanie prowadziła Katarzyna Kittel, która wraz z Radosławem Nowakiem oraz Wojciechem Waszakiem, koordynuje działania KOD Piaseczno. Profesor Stanisław Faliński z Collegium Civitas, przybliżył uczestnikom sposób działania samorządu. Zadeklarował, że choć nie jest "koderem" to chętnie włączy się w nasze działania. Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", mieszkaniec naszego powiatu, przedstawił swój ogląd aktualnych problemów, związanych z sytuacją polityczną w Polsce.

Mateusz Kijowski zapoznał zebranych z zamierzeniami Komitetu Obrony Demokracji. Powtórzył po raz kolejny: – Nie jesteśmy i nigdy nie będziemy partią polityczną. Naszym celem jest budowanie nowej jakości w polityce, recenzowanie i rządzących i opozycji. Będziemy też twórcami projektów obywatelskich, wysokiej jakości rozwiązań istotnych problemów społecznych. Na tym polu wspiera nas silna grupa prawna. – KOD powinien powstać 25 lat temu - podsumował swoje wystąpienie Kijowski.

Przed sesją pytań Waldemar Kosakowski, samorządowiec z naszego powiatu, przedstawił aktualności ze świata polityki lokalnej oraz obrazowo opisał sposób pracy radnych, a Artur Sierawski, założyciel Młodego KOD-u, opowiedział o planowanych akcjach, zamierzeniach i nadziejach. I właśnie jego wystąpienie wywołało największy oddźwięk na sali. Młodzi ludzie zaczęli rozmowę, która toczyła się dalej w kuluarach, już po spotkaniu. 

Jednak zanim spotkanie dobiegło końca z sali padło wiele mądrych pytań, które czasami w żartobliwej formie odnosiły się do poruszanych wcześniej zagadnień. Także pytania zadawane przez osoby niebędące sympatykami KOD spotkały się z merytoryczną odpowiedzią, dzięki czemu dyskusja z oponentami toczyła się w kulturalnej atmosferze. Takich spotkań potrzeba nam więcej.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z biuletynem pt. "Obywatel Lokalny", wydanym specjalnie z okazji spotkania. Gazetka, którą możecie pobrać z naszej strony, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wiele osób skorzystało też z możliwości złożenia podpisu pod obywatelskim projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Ogromne podziękowania kierujemy do Renaty Nowackiej i członków Grupy Edukacja, którzy wzięli na siebie główny ciężar organizacji spotkania.

 

Zobacz zdjęcia na Facebooku

 

 

xxx