fot. Agnieszka Wilczek


28.02.2016

Dorota Zielińska

KOD Piaseczno na Marszu "My, Naród"

Łączy nas troska o demokrację, radość i wielka satysfakcja. Radosna i pracowita grupa 40 koderek i koderów z Piaseczna uczestniczyła w sobotnim marszu "My, naród".

Można było nas rozpoznać po flagach i znaczkach z napisem "KOD Piaseczno". I po szerokich uśmiechach. Zresztą zobaczcie sami. Obejrzyjcie zdjęcia i poczytajcie, jakie wrażenia przynieśliśmy z marszu.

To był megawzruszający moment! Czytana przez Radziwiłłowicza Preambuła Konstytucji, chwytało za gardło − wspomina Iwona Karpowicz-Dajczer.

Poczucie sensu i radość, że jesteśmy razem. A równocześnie, że musimy wytrwać. Gdyby nie KOD, popadłabym w depresję. "Jeszcze będzie normalnie" − zapewnia Anna Felbur.

My, dotąd spokojni konsumenci ciepłej wody z kranu, odczuwamy dzisiaj te emocje, które próbują zawłaszczać ruchy konserwatywne. A przecież i nam nie obce jest poczucie wspólnoty narodowej, potrzeba jedności i satysfakcja z aktywnego manifestowania naszego przekonania o słuszności tego, co dla nas istotne −mówi Radosław Nowak.

Magda zbierała podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, regulującej sprawy związane z Trybunałem Konstytucyjnym. Jej treść można znaleźć tutaj.

http://komitetobronydemokracji.pl/zbieramy-podpisy-obywatelskim-projektem-ustawy-o-trybunale-konstytucyjnym/

Zebranie jednego podpisu trwało minutę, jeśli podpisujący szukał dowodu − dwie, a trzy, jeśli dyktowałam mu dane z dowodu. Zebranie 10 podpisów trwało 10-15 minut. W pewnym momencie pilnowałam już jedynie list, aby nie odleciały w tłum, bo ludzie sami sobie je przekazywali i tłumaczyli, o co chodzi. Zebrałam przynajmniej 1000 podpisów − podsumowuje Magda z Piaseczna.

W marszu "My, naród" 27 lutego 2016 roku, wzięło udział 150 tysięcy ludzi z całej Polski. KOD Piaseczno był wśród nich. Pomagaliśmy przy obsłudze kuchni polowej, niektórzy dołączyli do straży marszu.

− Wspólna praca setek ludzi zasługuje na najwyższy szacunek. Wielkie podziękowania dla wszystkich wolontariuszy. My, naród polski, pokazaliśmy, że jak się chce to wychodzi. Wszystko. I nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa! Napisał w komentarzu na facebooku Piotr Wieczorek, koordynator mazowiecki KOD.

KOD Piaseczno jest jednym z najbardziej aktywnych środowisk Komitetu Obrony Demokracji. Grupa rozpoczęła działalność w grudniu, a już na początku stycznia wybrano trójkę tymczasowych (do czasu rejestracji stowarzyszenia przez sąd) koordynatorów: Katarzyna Kittel, Marek Piaseczki i Wojciech Waszak. Zawiązały się cztery grupy robocze: Akcja, Edukacja, Media i Współpraca.

Zapraszamy, chodźcie z nami!

 

 

xxx