23.02.2016

Dorota Reczek

Nie chce się Ż 

 

Centrum dopasowane do indywidualnych potrzeb. Konto za 0 złotych. Odkryj piękno skóry bez zmarszczek. Teczka TW „Bolek” dostępna od poniedziałku. Trzeba wyczarterować samolot, by przewieść Kajetana P z Malty. W wieku 84 lat zmarł Umberto Eco. Jako jedyny żel działa aż do 12 godzin. Przypominamy o obowiązku opłacania abonamentu RTV. Chce się Ż.

Informacja o śmierci twórcy „Imienia róży” przemknie niepostrzeżenie.

- Echo?
- Nie, Eco, pisarz.
- Dziwne jakieś nazwisko? Kto to był?
- Pisarz, filozof, profesor semiologii na uniwersytecie W Bolonii.
- I co?
- Napisał „Wahadło Foucaulta” – sataniści, psychopaci i pseudo magowie próbują wydrzeć tajemnicę władzy nad światem jego domniemanemu odkrywcy.
- Ciekawe. Co jeszcze napisał?
- „Imię róży”.
- A ten film, kiedyś oglądałem. Też chcą zdobyć władzę?
- Nie, chcą zrozumieć świat, w wielu jego aspektach.
- I zrozumieli?
– Tak, poprzez umiłowanie wiedzy i tolerancję.
- E tam.
- Umberto Eco podaje też główne wyznaczniki faszyzmu, takie jak między innymi: silny nacjonalizm, pogarda dla praw człowieka, obsesja na punkcie bezpieczeństwa narodowego, bliskie związki pomiędzy religią i elitami, kontrolowanie mediów, podejrzliwy stosunek do intelektualistów, rasizm, skłonność do tradycjonalizmu.
- A co jest złego w szanowaniu tradycji?
- Niczego złego w tym nie ma. On pisze jeszcze o irracjonalizmie, uznawaniu odmiennych poglądów za przejaw zdrady, o wierze w teorie spiskowe.
- E tam nudy. To już wolę ten film, „Imię róży”. Teraz sobie przypominam, fajny kryminał.

Otóż nie chce się Ż. Szczególnie oglądając serial o niszczeniu autorytetów, symboli i odwracaniu znaków. Serial o niszczeniu Człowieka tout court.
Tak więc, nie potrzebne będą witaminy, konto za 0 złotych, skóra bez zmarszczek, samolot dla psychopaty, ani tym bardziej abonament, żeby obejrzeć narodową telewizję, która podaje od rana do wieczora te kuszące reklamy lub wywołujące niezdrowe rumieńce wiadomości.

 

xxx