fot. Agnieszka Wilczek


12.02.2016

Jerzy Gogół

Rozmowy w PIKOD w czasie Europejskiego Jarmarku Demokracji w Piasecznie 

 

Rozmowa pierwsza z narodowym socjalistą.

Po pierwszej wymianie zdań zorientowałem się , że mam do czynienie z Panem w średnim wieku przekonanym, że jego poziom intelektualny pozwoli na wprowadzenie nas w kompleksy. Po co wam flaga UE w Starosty, przecież UE to wyłącznie wspólnota gospodarcza. Odpowiadam nieśmiało, że nie tylko chodzi o pieniądze. Powstała podstawowa karta praw człowieka, co prawda nie podpisana prze Polskę ale podnosząca godność człowieka. Rozmowa odbywa się niedaleko Urzędu Stanu Cywilnego gdzie wiszą trzy flagi Polskie. Rozmówca nadal atakuje- tam też powinna wisieć ? Ja mówię, że podpisaliśmy z UE Konwencje o pomocy prawnej rodzinom pochodzącym z różnych państw i byłaby to informacja, że w tym miejscu uzyskają informację i pomoc w przypadku kiedy mają problemy. Nie ma takich przepisów – odrzekł. Odpowiadam- gdyby Pan miał kłopoty w innym państwie UE pewnie szukałby Pan jakiegoś urzędu gdzie wisi flaga UE by szukać pomocy, prawda ? Dawno nie byłem na wyjazdach- pada odpowiedź. Po dalszej dyskusji jakoś chce to zakończyć więc mówię. Proszę Pana różnica poglądów polega na tym , że my uważamy , że człowiek oznacza coś więcej niż przekonania polityczne, światopogląd, kolor skóry , kraj pochodzenia a Pan uważa , że najważniejsze są przekonania. Odpowiada mi zdenerwowany: a co wart jest człowiek bez przekonań. Pytam „wart” człowiek. No tak odpowiada. A co Pan myśli , że niepełnosprawni intelektualnie z ograniczonym aparatem pojęciowym ale kochający czujący cierpienie i ból to nie ludzie ? Zamilkł i po chwili odpowiada : a to inna sprawa. Kończymy tą dyskusję. On staje na placu i jednak słucha „Ody do radości „ bo właśnie była śpiewana i macha zniechęcony głową. To oczywiście skrót rozmowy ale jestem przekonany, że jego przeświadczenie o wyższości intelektualnej sporo ucierpiało.

Rozmowa druga z małżeństwem w średnim wieku prawdopodobnie nauczycielami.

Bez wahania proszą o listy do podpisania. Podpisują. Zaczynają jednak rozmowę. Wie Pan bardzo zaniedbano edukację młodych ludzi o UE. Młodzież nie ma pojęcia o co tu chodzi. Wszędzie mowa o pieniądzach nic na temat , że przecież wiele instytucji UE służy człowiekowi. Podzielam ten pogląd wspominam o Trybunale Praw Człowieka podkreślając, że jest to niezwykłe osiągnięcie w skali cywilizacyjnej. I zaczęło się. Proszę Pana szkoła uczy nienawiści, rozwiązań problemów wyłącznie poprzez użycie siły fizycznej. Kompromis jako pojęcie jest nie znany w podręcznikach historii. Mówią z pasją z przekonaniem i wiem , że na pewno są świetnym pedagogami. Ale wie Pan my musimy trzymać się programów mówią na końcu. Zapraszam ich do naszej wspaniałej Grupy Edukacja i ciekaw jest czy się odezwą.

Rozmowa trzecia z panem 60 +.

Proszę Pana trzeba ukarać złodziei co 8 lat kradli. Gdzie byliście wtedy ? Odpowiadam - my nie jesteśmy od karania a powstaliśmy parę miesięcy temu bo nie przestrzegana jest konstytucja i zablokowany TK. Odpowiada podniesionym głosem – zrobimy z Wami też porządek. Pytam kto z nami zrobi porządek ? Zrobi PIS bo z Żydami i komunistami inaczej nie można. Chce mu dać publikacje, konstytucje ale macha tylko ręką i stoi na placu i patrzy jak by chciał nas wszystkich zapamiętać jak przyjdą robić porządek .

Rozmowa czwarta z młodym małżeństwem.

Pytam czy podpiszą się pod projektem KODu Ustawy o TK. Tak po to przyszliśmy tylko prosimy szybko bo za chwilę nasi znajomi mają ślub w USC. Podpisują się pod jedną i drugą listą w sprawie petycji do Starosty o przywrócenie flagi UE. Daje im znaczki KODowskie. Patrzę za nimi jak szybkim, krokiem idą do USC a Pan przyczepia sobie do świątecznego garnituru nasz maleńki znaczek. Zrobiło mi się jakoś miło.

Rozmowa piąta z młodymi ludźmi z dwójką dzieci.

Wręczam malowanki dzieciom. Mówią pięknie dziękuję. Rodzice podpisują listy. Pan pyta czy mam tekst projektu. Mówią mam sam projekt i z uzasadnieniem , który liczy 59 stron oraz skrót najważniejszych zmian. Prosi o skrót i czyta. Mama Zajmuje się dzieciakami. Rozpoczyna dyskusję. Dobrze , że jest KOD. Pyta czy my z Warszawy czy z Piaseczna . Odpowiadam - z Piaseczna i okolic. Wyraźnie się ucieszył. Wie Pan to co się dzieje to wielki skandal. Mały człowieczek rządzi wszystkimi. Wyprowadzi nas z UE. Przerywam , że nie pozwolimy. Kontynuuje jesteśmy z Wami braliśmy udział w marszach a dziećmi zajmowała się teściowa. Patrzę na dzieci i widzę, że w wieku przedszkolnym , więc pytam czy znajdą miejsce dla dzieciaków w przedszkolu ? Rozmowa toczy się dalej zwyczajna o kłopotach , korkach na ulicach , o chorobie jednej z dziewczynek , że był kłopot bo oni pracują itd. Niby to wszystko takie zwyczajne a jednak niezwyczajne jak każda rozmowa z ludźmi . I tak sobie myślę , że jednak program 500 + to nie wszystko. Dziękuję bardzo. Pozdrawiam.

Tych rozmów razem z Iwonką i Włodkiem odbyliśmy bardzo dużo. Były łatwe i trudne. Najważniejsze, że uczestnicy dowiedzieli się , że w Piasecznie jest KOD i że mogą na nas liczyć. Trochę dowiedzieli się nowych spraw o UE. Dla nas też to była wielka szkoła pokory i zdobyliśmy sporo wiedzy o problemach naszych rozmówców. Jedne rozmowy trwały kilka minut , inne kilkanaście ale wszystkie były ważne i dla nas i dla nich . Wielkie dzięki naszym rozmówcom.

Fotorelacja z Jarmarku

xxx